Implanty słuchowe są to wszczepialne elektroniczne protezy słuchu, do których zalicza się: implanty ślimakowe, implanty ucha środkowego, implanty pniowe oraz implanty na przewodnictwo kostne. Nowoczesny system implantu aktywnego złożony jest z części wewnętrznej - implantu, składającego się z odbiornika i stymulatora elektrycznego we wspólnej obudowie wraz z wiązką elektrod (implanty ślimakowe lub pniowe) bądź z przetwornika elektromechanicznego (implanty ucha środkowego) bądź elementu wszczepianego w kość czaszki (implanty na przewodnictwo kostne) oraz z części zewnętrznej - cyfrowego, wielokanałowego procesora mowy.
Implant na przewodnictwo kostne - działa bezpośrednio w oparciu o przewodnictwo kostne. Sygnał akustyczny jest przenoszony do ucha wewnętrznego drogą kostną z pominięciem uszkodzonych lub nieprawidłowo funkcjonujących struktur przewodu słuchowego zewnętrznego lub ucha środkowego.
Implant ucha środkowego - przekształca dźwięki z otoczenia w drgania mechaniczne. Energia mechaniczna służy do stymulacji struktur ucha środkowego i zapewnia możliwość lepszego odbioru dźwięków o wysokiej częstotliwości.
Implant ślimakowy - umożliwia odbiór dźwięków poprzez elektryczną stymulację włókien nerwowych w ślimaku w celu wywołania wrażeń słuchowych.
Implant pniowy – umożliwia bezpośrednią stymulację elektryczną jąder nerwu słuchowego w pniu mózgu w celu wywołania wrażeń słuchowych.
Wskazaniami do protezowania słuchu za pomocą implantu słuchowego są: niedosłuch znaczny i głęboki, niewielkie korzyści z aparatów słuchowych, brak przeciwwskazań medycznych, dostęp do odpowiedniej terapii słuchu i mowy oraz edukacji.
Po zastosowaniu implantu u dziecka konieczna jest stała systematyczna i intensywna terapia słuchu oraz mowy obejmująca regularne ćwiczenia logopedyczne, pedagogiczne, psychologiczne, grupowy trening słuchu, a także inne zajęcia specjalistyczne wspierające rozwój słuchu. Nieodzowny element pracy z osobą zaimplantowaną stanowią turnusy i warsztaty rehabilitacyjne, podczas których intensyfikuje się działania terapeutyczne, a także stwarza okazję do wymiany doświadczeń i informacji między użytkownikami implantów słuchowych.