Dla kogo Metoda Warnkego
Jeśli dziecko ma kłopoty z nauką prawidłowego czytania, pisania i mówienia, ma zaburzenia koncentracji uwagi, pamięci, koordynacji wzrokowo-słuchowej, warto zastanowić się nad zastosowaniem metody opracowanej przez Freda Warnkego.
Metoda Warnkego
to trening podstawowych funkcji słuchowych, wzrokowych i ruchowych, który ma prowadzić do zautomatyzowania ich przebiegu. Skupienie się na rozwijaniu funkcji podstawowych sprawia, że metoda ta jest bardzo skuteczna w terapii osób ze specyficznymi trudnościami w nauce czytania i pisania (z dysleksją). Na początku zbierany jest wywiad dotyczący trudności w nauce oraz przeprowadzona jest diagnoza złożona z oceny 14 funkcji, m.in.: progu kolejności wzrokowej i słuchowej, słyszenia kierunkowego, różnicowania tonów, czasu reakcji z wyborem, koordynacji oko-ręka. Zdolności, które podczas testu okazały się najbardziej zaburzone, stanowią podstawę do opracowania programu ćwiczeń polegających na odpowiednich reakcjach na prezentowane przez urządzenie bodźce wzrokowo-słuchowe.
Pierwszym krokiem jest właściwie przeprowadzona diagnostyka w wyspecjalizowanej placówce. W terapii wykorzystuje się specjalistyczne urządzenia medyczne: Audio4Lab oraz Brain-Boy oraz szereg dodatkowych pomocy diagnostyczno-terapeutycznych.
Ile trwa terapia Metodą Warnkego
Terapia, w zależności od natężenia problemów dziecka i jego motywacji do ćwiczeń, trwa zwykle od 2 do 6 miesięcy. Prowadzi się ją zarówno w gabinecie z terapeutą, jak i indywidualnie w domu. Terapia metodą Warnkego jest w swojej nowoczesnej formie bardzo atrakcyjna dla dzieci i młodzieży, a pierwsze efekty można zaobserwować w stosunkowo krótkim czasie.