Badanie VNG - Wrocław
Videonystagmografia (VNG) to specjalistyczne badanie błędnika diagnozujące zawroty głowy, a także zaburzenia równowagi. Ocenia ono ruchy gałek ocznych i na tej podstawie pomaga w diagnozowaniu problemów z utrzymaniem równowagi oraz różnego rodzaju schorzeń układu przedsionkowego. Jego celem jest zidentyfikowanie reakcji gałek ocznych na konkretne bodźce przy zmianach pozycji ciała czy obracaniu głowy w przeciwległych kierunkach. Warto wspomnieć, że takie badanie wykonujemy w naszym centrum medycznym przy wykorzystaniu profesjonalnego sprzętu.
Kiedy zdecydować się na badanie błędnika?
Wrocław to miasto, w którym zlokalizowana jest nasza placówka, ale chętnie przyjmujemy Pacjentów również z okolicznych miejscowości. Wykonywaniem badań VNG zajmują się wykwalifikowani specjaliści, dla których najważniejszy jest komfort Pacjenta. Można się do nas zgłosić w przypadku:
- zaburzeń równowagi,
- zawrotów głowy,
- niedosłuchu,
- oczopląsu,
- mdłości i wymiotów,
- szumu w uszach.
Są to najważniejsze symptomy i pod żadnym pozorem nie wolno ich lekceważyć, ponieważ mogą być przyczyną wielu poważnych schorzeń.
Jak przebiega badanie VNG?
Badanie błędnika, które jest jedną z najnowocześniejszych metod diagnostyki zaburzeń równowagi o różnej etiologii. Na VNG kierują Pacjentów laryngolodzy, neurolodzy, a w niektórych przypadkach lekarze rodzinni. Badanie pozwala wyjaśnić, dlaczego Pacjentowi dokuczają ciężkie zawroty głowy, oczopląs czy niedosłuch. Polega ono na rejestracji ruchów oczopląsowych za pomocą kamery umieszczonej w masce przypominającej gogle narciarskie, które podczas badania należy założyć na oczy. Ruchy gałek ocznych rejestrowane przez kamerę, przekazywane są do komputera, a następnie wyświetlane w postaci wykresu na monitorze.
Videonystagmografia: nieprzyjemne objawy
Drażnienie błędników podczas badania VNG wyzwala takie objawy, jak zawrót głowy, oczopląs, nudności, a czasem nawet wymioty. Z tego powodu zaleca się, aby przed badaniem być na czczo lub jedynie po lekkim posiłku, a wszystko to dla zminimalizowania nieprzyjemnych odczuć. Warto też ograniczyć ilość spożywanej kofeiny, alkoholu, a nawet niektórych leków. Jeśli Pacjent bierze na stałe lekarstwa, należy to skonsultować z lekarzem jeszcze przed wykonaniem badania.
Videonystagmografia i próba kaloryczna, czyli istotny element badania błędnika
Jednym z etapów badania VNG jest próba kaloryczna. Polega ona na aplikowaniu powietrza o zmiennej temperaturze do obu uszu. W tym czasie lekarz obserwuje zachowanie gałek ocznych, monitoruje oraz rejestruje nystagmus — podczas i po podaniu płynu. Próba kaloryczna umożliwia wychwycenie nieprawidłowości układu przedsionkowego, dlatego jest bardzo często stosowana w otolaryngologii, neurologii, jak również fizjoterapii.
Zachęcamy Pacjentów z okolic Wrocławia, ale nie tylko, do zapisania się na wizytę w naszym centrum medycznym.